Zdrowie i uroda

Tofu – rodzaje, właściwości odżywcze i przepisy z tofu wędzonym i naturalnym

14 lipca 2022 2 minuty czytania Justyna Czajkowska

Tofu to zdrowy odpowiednik twarogu, chociaż w kuchni potrafi zastąpić nie tylko twaróg, ale także inne produkty np. skwarki czy kurczaka.
Na słodko wyczarujesz z niego niskokaloryczną i bogatą w zdrowe białka – masę tofurnikową, idealną do tarty z dodatkiem sezonowych owoców.

Rodzaje tofu

Naturalne tofu

Tofu naturalne

Najbardziej uniwersalne jest tofu naturalne. Ma zwartą konsystencję. Smak przypominający smak jogurtu naturalnego. To bardzo wdzięczny produkt, który można wykorzystać zarówno na słodko jak i na słono. Efekt końcowy zależy od wykorzystanych przypraw i pozostałych składników potrawy. O ile samo tofu czasami nie smakuje osobom pierwszy raz próbującym tego typu produkty, to już tofu z dodatkiem przypraw czy owoców, jak najbardziej nadaje się dla nie-wegan.

Tofu wędzone

Ten rodzaj tofu nadaje się jedynie do potraw wytrawnych i ma zarówno mocnych zwolenników jak i przeciwników. Tak jak nie każdy przepada za oscypkami, nie każdemu posmakuje tofu wędzone, nawet jeśli jest wkomponowane w bardzo smaczną potrawę. Tofu wędzone to tofu twarde i o charakterystycznym zapachu oraz smaku – wynik wędzenia w dymie drewna (zazwyczaj bukowego). Dzięki temu aromatowi tofu wędzone sprawdzi się: do sałatek, bigosu, gulaszów, szaszłyków.

Danie z tofu

Tofu marynowane lub tofu z dodatkami

Przy tego typu wariantach tofu, szczególnie warto zwrócić uwagę na skład. Kupując tofu w marynacie oszczędzamy trochę czasu, ale za to marynując samodzielnie mamy pewność co do składników i dowolność w kwestii smaku i ostrości.

Silken tofu – tofu jedwabiste

Rzadziej spotykane niż pozostałe typy tofu. Silken tofu ma mniej zwartą strukturę i jest bardzo delikatne, jak nazwa wskazuje jedwabiste. Sprawdzi się głównie w deserach, ale zrobisz z niego też pyszną tofucznicę.
Zamieniając tofu naturalne na silken warto dodać więcej składnika wiążącego np. agaru czy mleka kokosowego, bo nieco mniej stabilna struktura tofu silken (przypominająca gęstą śmietanę) może spowodować, że masa będzie zbyt rzadka.

Deser tofu

Tofu GMO vs tofu ekologiczne

Około 70% produkowanej soi to soja modyfikowana genetycznie (soja GMO) i większość stanowi paszę dla zwierząt hodowlanych.
Tofu jak i inne produkty sojowe (sos sojowy, tempeh, mleko sojowe) to produkty z ekologicznych upraw soi.

Wartości odżywcze tofu

Tofu jest niskokaloryczne – 100g to około 107 kcal.
Zawiera dużo białka – około 13 g, bardzo mało węglowodanów – 0,3 g oraz około 5 g tłuszczu.

Zdecydowanie mniej tłuszczu niż w twarogu czy tym bardziej kiełbaskach czy boczkach, które często tofu zastępuje w potrawach.