Zdrowie i uroda

Milked – cały film dostępny za darmo na YouTube.com

12 maja 2022 2 minuty czytania Justyna Czajkowska

„Milked” to pełnometrażowy dokument mieszkańców Nowej Zelandii – Chris Huriwai’a i Amy Taylor.
Super okazja, bo nie często zdarza się znaleźć cały film za darmo na YouTube, a ten jest naprawdę dobry.

Nie jest to film skierowany wyłącznie do wegan czy osób zainteresowanych zdrowym odżywianiem. Myślę, że zainteresuje osoby, które zazwyczaj lubią dokumenty oraz interesujące się gospodarką, ekonomią, środowiskiem i każdemu kogo ciekawi świat.

Moim zdecydowanie każdy powinien go zobaczyć, aby podejmować decyzje o zakupie produktów świadomie.

Sekrety, które ujawnia dokument to:
– wpływ przemysłu mleczarskiego na środowisko,
– proces produkcji nabiału,
– działania lobby,
– i wpływ nabiału na nasze zdrowie.
Niejednokrotnie scena kończy się naleganiem o wyłączenie kamery i wyproszeniem ekipy. Branża mleczarska nie chce odpowiadać na niewygodne pytania, ani dzielić się obrazami, których konsument nie powinien widzieć. Nabiał ma się kojarzyć ze zdrowymi i pełnymi energii dziećmi, beztrosko pasącymi się na łące krowami, a nie z bestialskim traktowaniem żywych zwierząt czy zaniedbaniami wpływającymi na lokalne środowisko.
Dla mnie najbardziej zaskakujące było, jak bardzo przez masową produkcję nabiału ucierpiała przyroda Nowej Zelandii.

 

Milked - recenzja filmu

MILKED można oglądnąć w języku angielskim lub z polskimi napisami (Ustawienia > Napisy > Przetłumacz automatycznie > polski)
W Milked zobaczysz nie tylko kiepskie warunki, w jakich zwierzęta wykorzystywane są do produkcji nabiału, brutalność wobec nich, ale przede wszystkim wpływ na życie Nowo Zelandczyków. W skażonym od nawozów środowisku, z rosnącą emisją gazów cieplarnianych.

Pij mleko …

Eksperci w wywiadach dla „Milked” przekonują, że nie tylko nabiał nie jest niezbędny dla zdrowia, a na dodatek wiąże się z ryzykiem wystąpienia pewnych dolegliwości i chorób. Dlaczego ta wiedza jest ignorowana?

To również zostaje pokazane w filmie. Lobby, polityka, ryzyko ze strony przemysłu…

Wśród ekspertów, pojawiają się również rozmowy z rolnikami, którzy w przeciwieństwie do dużych zakładów mleczarskich, cenią zdrowie i środowisko.

Żeby nie zepsuć Wam oglądania, nic więcej nie powiem 🙂 Pomimo kilku cięższych scen, film naprawdę ciekawy i optymistyczny, bo pokazujący jak wielu jest chętnych do zmiany.