Zdrowie i uroda

Dieta na długowieczność bez chorób – co mówią najnowsze badania

5 kwietnia 2022 6 minut czytania Justyna Czajkowska

“Jak nie umrzeć przedwcześnie …” – czyli jak długo cieszyć się zdrowiem – recenzja książki dr M. Gregera

65-letnia Frances Greger, aby walczyć z chorobą serca przeszła kilka operacji tzw. bypass, aż ilość blizn i jej coraz gorszy stan zdrowotny nie pozwalały na ani jedną więcej.

Przykuta do wózka (chodzenie sprawiało jej zbyt ogromny ból serca i nogi) została odesłana do domu z wiadomością, że nic więcej nie da się dla niej zrobić. Według lekarzy pozostawało jej już tylko kilka miesięcy życia.

 

Jej los niespodziewanie odmienił się po obejrzeniu popularnego programu, w którym wywiadu udzielał dr. Nathan Pritikin, do którego udała się po pomoc.

Po 3 tygodniach w Centrum Długowieczności dr. Pritikin’a, Frances była w stanie wstać z wózka inwalidzkiego. Jej stan zdrowia pozwalał jej na 16 kilometrowe spacery.

Powrót do zdrowia spowodowała dieta roślinna i aktywność fizyczna. Frances przeżyła jeszcze 31 lat w zdrowiu.

Doktor Michael Greger

Wnuk Frances – Michael, będąc pod ogromnym wrażeniem jak styl życia wpłynął na zdrowie jego babci – postanowił zostać lekarzem. Za swoją życiową misję przyjął badanie i promowanie stylu życia, który ma wpływ na zdrowie i długość życia.

Tak zaczęła się jego kariera jako lekarza. W efekcie dążenia do przekazania wiedzy na temat wpływu zdrowego odżywiania na zdrowie, powstała organizacja non – profit NutritionFacts.org. Na stronie pod tym adresem niemal codziennie pojawiają się nowe filmiki dr Gregera. Ma on także na swoim koncie kilka książek o tej tematyce.

 

Jedną z nich jest pozycja “Jak nie umrzeć przedwcześnie. Co jeść aby dłużej cieszyć się zdrowiem”, która nie tylko została okrzyknięta bestsellerem przez New York Times, ale w internecie można znaleźć mnóstwo opinii czytelników nazywających ją “książką zmieniającą życie”.

 

Zalecenia doktora Gregera wyróżnia zwłaszcza to, że wraz z współpracującymi z nim naukowcami, analizuje dane z BADAŃ NAUKOWYCH. Wszystkie wskazówki poparte są badaniami.

 

W książce autor omawia również praktyczne porady żywieniowe, dzięki którym zdrowe posiłki mogą być jeszcze smaczniejsze.

 

fresh fruits, bowls, fruit bowls

Zdrowy styl życia, dieta roślinna a choroby

 

W książce znajdują się wskazówki żywieniowe, pod kątem zapobiegania 15 najczęstszym chorobom:

  • chorobom serca,
  • chorobom płuc,
  • chorobom mózgu,
  • nowotworom układu pokarmowego,
  • infekcjom,
  • cukrzycy,
  • nadciśnieniu,
  • chorobom wątroby,
  • nowotworom krwi,
  • chorobom nerek,
  • nowotworom piersi,
  • depresji,
  • nowotworom prostaty,
  • chorobie Parkinsona,
  • skutkom ubocznym leków.

Każdej z tych chorób autor poświęcił osobny rozdział. Można przeczytać jeden z nich, choć zdecydowanie polecam zapoznanie się z całością.
W dalszej części książki Greger dzieli się listą dwunastu grup pokarmów, które powinny się znaleźć w zdrowej diecie każdego dnia. Oto ona:

Codzienny tuzin dr. Greger’a

ROŚLINY STRĄCZKOWE (np. fasola, soczewica, ciecierzyca, soja, groch)

JAGODY (np. borówki, truskawki, maliny, jeżyny)

INNE OWOCE (np. jabłka, banany, pomarańcze)

WARZYWA KAPUSTOWATE (np. czerwona kapusta, brokuł, brukselka, jarmuż)

ZIELENINA (np. szpinak, sałaty, rukola)

INNE WARZYWA (np. bataty, marchew, cukinia)

SIEMIĘ LNIANE

ORZECHY I NASIONA (np. orzechy włoskie, nasiona chia, nasiona konopii)

ZIOŁA I PRZYPRAWY (np. kurkuma, oregano, majeranek, pieprz cayenne)

PRODUKTY PEŁNOZIARNISTE (np. kasze, chleb, zdrowe wypieki)

NAPOJE (np. woda, zielona herbata)

AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA (ćwiczenia, spacery)

 

Co zaskakujące, lista dr Gregera (jak również produkty zalecane dla poszczególnych chorób) to formuła oparta na znanych i bardzo łatwo dostępnych produktach. Dzięki czemu wkomponowanie większości z nich w codzienne menu nie powinno sprawić większego problemu.

 

salad, fruit, berry

Sposób na siemię

Jednym z produktów na liście dr Gregera jest siemię lniane. Wielu osobom kojarzy się ze stosowanym jako domowy lek, nieprzyjemnym kleikiem.

Aby skorzystać z dobroczynnych właściwości siemienia lnianego trzeba je na stałe włączyć do codziennego jadłospisu (1 porcja czyli 1 łyżka dziennie), a jeśli mamy coś jeść codziennie, to koniecznie musi nam smakować. Inaczej spisuje się na to, że wcześniej czy później odpuścimy.

Oto 5 sposobów na pyszne siemię:

  • smoothies i koktajle
  • z owocami i warzywami (np. z listy Codzienny Tuzin)
  • granole i owsianki – lekko orzechowy smak siemienia doskonale pasuje do granoli i owsianek oraz jako dodatek do jogurtu
  • muffinki, ciasta i inne wypieki – jako zamiennik jajka (1 jajko = 2 łyżki siemienia zalane 3 łyżkami wody), ale także dzięki dodatkowi siemienia można zmniejszyć ilość dodawanego oleju (3 części siemienia do 1 części oleju). Można też po prostu dodać niewielką ilość jak np. 1 łyżkę siemienia na szklankę mąki. Tak niewielka ilość nie wpłynie znacząco na zmianę smaku czy konsystencji ulubionych przepisów.
  • kotleciki, farsze i pieczone warzywa
  • jako panierka, do obtoczenia kotlecików czy warzyw, również na słodko
  • jako składnik kotlecików i naleśników
  • jako składnik farszów do nadziewania pierożków, gołąbków czy warzyw
  • do zup, żeby nadać im bardziej kremową konsystencję, do zagęszczenia sosów i gulaszów 

     

    Zachęcamy do testowania z siemieniem, bo potrawy z jego dodatkiem zyskują nie tylko na wartościach odżywczych, ale również na smaku i konsystencji.

Siemię złociste jest nieco delikatniejsze w smaku od brązowego, a ma takie same właściwości jak siemię brązowe. Siemię najłatwiej zmielić w młynku elektrycznym do kawy. Najlepiej mielić niewielką ilość, wykorzystywać od razu, a jeśli coś zostanie to przechowywać do kilku dni w szczelnie zamkniętym pojemniku.

 

 „Jak nie umrzeć przedwcześnie …” – zdecydowanie dobra inwestycja czasu

Zachęcam do przeczytania “Jak nie umrzeć przedwcześnie”, mnóstwo aktualnej i przystępnej wiedzy. Książkę możecie od jakiegoś czasu znaleźć na półeczce w Wegańskie – zapraszamy na zdrową przekąskę i dobrą lekturę.